מאמרים

ראשית היוזמות לגילויים ימיים

 

כולם מכירים את המושג – "אמריקה הלטינית" . במשרד החוץ אפילו יש לזה קיצור -  "אמ"לט".

ידוע כי  שם מדברים  ספרדית  או  פורטגלית  (ברזיל).  מקאו,  ליד סין, "הוחזרה"  לסינים לפני כ- 8 שנים מידי פורטוגל.  באנגולה ובמוזמביק  שבאפריקה  מדברים פורטוגלית.

 

כאשר אני מגיע עם קבוצה לספרד בחודש אוקטובר, אני יודע כי ביום ה-12 בו הכל יהיה סגור- זהו יום החג הלאומי של ספרד כי זה התאריך בו קולומבוס הגיע אל אדמת אמריקה.

 

 

ברצוני לכתוב על סיפורם של שלושה אנשים, שונים, בתקופות שונות של ההיסטוריה העולמית, אשר סיפוריהם כרוכים אחד בשני ויחד הביאו לפריצה האדירה של התרחבות העולם הידוע, ליציאה  הגדולה  אלהים  כחלופה  לדרכים היבשתיות.

 

להמשך קריאה >

 

קאסה ספרד - קורדובה

 

 ההיסטוריה הספרדית עברה לא מעט תהפוכות מאז ימי הקמתה ועד אמצע שנות ה70 ובחלקם למעשה עד היום.

במהלך השנים, היהודים היוו חלק אינטגרלי בחצי האי ובכלל זה היוו חלק מהחברה והשלטון הן בתקופת המוסלמים והן בתקופת הנוצרים.

היהודים ידעו קרוא וכתוב בשפות השונות, דבר אשר אפשר להם להיות גשר בין חלקי האוכלוסיות. כתוצאה מכך, יכלו היהודים לנוע בחופשיות, לנהל את אורח החיים שלהם בצורה חופשית וללא מגבלות מיוחדות.

יתרה מכך, בתקופות שונות, היהודים היו חלק מהשלטון הן הנוצרי והן המוסלמי.

עם זאת, בחלקים מהתקופות, כאשר השלטונות החליטו להצר את תנועת היהודים, חוו היהודים ברחבי חצי האי האיברי, לא מעט פוגרומים, עונשים וכיו״ב.

 

 

 

להמשך קריאה >

 

האנוסים בספרות העברית במאה ה-19

 

הגורם הראשוני להתפתחות ועליית הלאומיות במאה ה-19 היה נפוליון. משפט מוזר אך –"נפוליון כבש את אירופה והכיבוש הביא איתו את רוח החופש". כן. החיילים הצרפתים שהיו בכל מקום, עד שניגפו, סיפרו לתושבים המקומיים על "רוח המהפכה הצרפתית". הוגי-דעות מקומיים, שכבר היו חשופים קודם-לכן לכתבי הפילוסופים הגדולים של המהפכה, בודאי רוסו, וולטייר ומונטסקייה, התחילו לכתוב בעצמם מאמרים פובליציסטיים ברוח זאת. אמרתו המפורסמת של נפוליון "בתרמילו של כל חייל נמצא שרביט המרשל" הייתה חלק מהאווירה. מפקדי גדודים וחטיבות וארמיות כבר לא רק מבין האצולה אלא כל חייל וקצין שיהיה ראוי לכך על פי כישוריו האובייקטיביים, יוכל להגיע עד למעלה.

 

להמשך קריאה >

 

הפרק החסר 

מבוא

נראה לי כי אין לומדים מספיק את תולדות יהדות ספרד ופורטוגל, חצי האי האיברי. אך בכל-זאת לומדים אודות "תור הזהב" הראשון והשני, גירוש ספרד והתיישבותם של המגורשים מחדש בצפון אפריקה, באיטליה ובוודאי בארצות שהיו בתחום האימפריה העותומנית. שפת הלדינו, היא הקשטיליאנית העתיקה, איחדה בין כולם ועד היום ישנם חוגים ללדינו ולסיפרותה באוניברסיטאות בארץ. תבשילים של אז מועלים בספרי-בישול ובאתרים באינטרנט. מחקרים בלי סוף נעשו ונעשים אודות גלויות אלה.

ועדין משהו חסר. התמונה של מה שמכונה "גלות ספרד" אינה מלאה. כי שכחנו לחלוטין את אחיותינו ואחינו שנותרו מאחור בתור "נוצרים חדשים".

ברצוני לספר לכם על התופעה המופלאה הזאת של יהודים שאולצו להמיר דתם לנצרות בכפיה קשה ומוחצת אך נשארו בסתר יהודים כשרים וטובים. הסיפור שלהם הוא, כאמור, מופלא. ההתעקשות שלהם להישאר יהודים ולשמור על מנהגי-היהדות, ככל שיכלו, עוד יום ועוד יום, תחת איומי האינקוויזיציה, עליה ארחיב בהמשך, היא מסיפורי-הגבורה הגדולים ביותר של העם היהודי וראויים הם להילמד בהרחבה בכל מסגרת לימודים קיימת. אנו זוכרים ומעלים בזיכרון, ובצדק, את החשמונאים ואת בר-כוכבא, את מתאבדי מצדה ומתאבדי מצודת-יורק שבאנגליה, בתקופת מסעי-הצלב, ואת גיבורי גטו-ורשה וגבורתה של הצנחנית חנה סנש וחבריה.

הגבורה של אחינו האנוסים נמשכה יום-יום במשך למעלה מארבע-מאות שנים !

 

להמשך קריאה >

 

שורשי האנטישמיות 

 

 

האנטישמיות נמצאת אתנו, בפועל, לצערנו,  גם כיום. בשנה האחרונה התרבו, באופן משמעותי, האירועים האנטישמיים בעולם בכלל ובאירופה בפרט. מאפיין בולט בגל החדש הוא קישור בין ביקורת, במיוחד של חוגי השמאל בעולם, למה שהם מכנים "מדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינאים", לאנטישמיות.

 

 שרידיה של האנטישמיות מהעבר, בכל מקום אליו אנו מטיילים ובמיוחד, כמובן,  באירופה , שרירים וקיימים.  צריך רק לזכור ולהתבונן.

 

 כאשר אני, כמדריך טיולים ,מגיע לאתרים שונים,  איני יכול שלא להזכר במוראות  האנטישמיות  שם.  כך, למשל, כשאני עוצר עם הקבוצה לקנות קצת פירות וירקות ב"קמפו די – פיורי" היפה בלב  רומא, אני נזכר בשריפת ספרי התלמוד שם, ב-9 לספטמבר, 1553(במקום בו נשרף ג’ורדנו  ברונו ב-17 לפברואר  1600).

 

להמשך קריאה >

 

שורשים ושבילים

  03-7610685

  03-7610734  ​